W dniach 8-15 maja 2017 r. odbyła się XIV edycja programu Tydzień Bibliotek  obchodzony pod hasłem  „Biblioteka. Oczywiście”
Hasło to odpowiada na pytanie „Jaka instytucja pozwala zaspokoić różnorodne potrzeby w zakresie uczestnictwa w kulturze?”.
Zmieniające się funkcje bibliotek w ostatnich latach, pozwalają na zwiększenie zakresu działań biblioteki publicznej; można w niej nie tylko czytać i obcować z książką, ale też obejrzeć wystawę czy film, nauczyć się języka, spotkać z przyjaciółmi, śpiewać, poznać nowoczesne technologie oraz zdobyć wszelkie potrzebne informacje. Biblioteka to taka przestrzeń dla czytelnika w każdym wieku, każdego wyznania i koloru skóry, gdzie może się w pełni realizować w zakresie edukacji kulturalnej i uczestnictwa w kulturze.
Również i Miejska Biblioteka Publiczna w ostatnich latach zwiększa zakres swojej pracy i działań. W dniach od 8-15 maja, można powiedzieć, zamieniła się w Centrum Kulturalne które odwiedziło ponad 500 osób. Tak  jak co roku włączyła się w obchody TB. W tym roku oprócz lekcji bibliotecznych i zajęć dla najmłodszych, 13 maja zorganizowała „Pokaz japońskich sztuk walki” w  wykonaniu Zbigniewa Lacha oraz Mariusza Ciesielki , dla młodzieży z Gimnazjum Publicznego w Szczawnicy.
Pan Zbyszek przybliżył historię powstania Karate, wytłumaczył czym jest ten piękny sport i (mamy nadzieję), zachęcił ich do aktywność fizycznej, zdrowego trybu życia oraz poszukiwania pasji w swoim życiu.
W poniedziałek, 15 maja odbył się Festyn biblioteczny „Wielkie Hece w Bibliotece” zorganizowany przy współpracy Centrum Kształcenia i wychowania  OHP i Gimnazjum Publicznego w Szczawnicy. W tym dniu w Bibliotece zorganizowano mnóstwo atrakcji dla dzieci ze Szkoły Podstawowej oraz szczawnickich Przedszkoli.
Festyn rozpoczął się spektaklem teatralnym, w wykonaniu edukacyjno-profilaktycznego teatru dla dzieci i młodzieży „Moralitet”.
„Wielkie hece w bibliotece”, to sympatyczna bajka o książkach i bajkowych postaciach, promująca literaturę, a także ucząca tolerancji i akceptacji odmienności, pokazująca, że nie wygląd, ale to, kim jesteśmy świadczy o wartości człowieka. Bajka, poruszała także bardzo ważną kwestię dbałości o książki oraz zamiłowania do czytania. Przedstawienie spotkało się entuzjastycznym przyjęciem młodych czytelników. Dzieci pięknie i odważnie odpowiadały na pytania, wykazały się dużą wiedzą o bajkach i baśniach, pomogły bohaterom bajki odnaleźć swoje miejsce w książce, zrozumiały także, że nie wszyscy są jednakowi, a różnice należy akceptować. Teatrzyk pokazał jakie wartości niosą ze sobą książki, gorąco zachęcał młodych widzów do pożytecznego i twórczego spędzania wolnego czasu, przekonywał jak wielkie korzyści płyną z obcowania z literaturą.
Następnie, uczestnicy mieli okazję brać udział w różnego rodzaju grach i zabawach sportowych, pokazie fryzjerstwa, giełdzie książek przeczytanych, warsztatach plastycznych, ilustratorskich,  czytelniczych oraz muzycznych. Było bardzo wesoło i kolorowo…
Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji festynu, szczególnie Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Michałowi Węglarzowi oraz Dawidowi Niewiadomemu za oprawę muzyczną, panu fotografowi Zbigniewowi Lachowi, opiekunom: Pani Kasi Mastalskiej, która wraz z uczennicami przygotowała pokaz fryzjerstwa, malowanie twarzy i niezwykle interesujące zajęcia plastyczne z masą solną i sztucznym śniegiem , Małgorzacie Tkacz, a także wspaniałej młodzieży z gimnazjum, która przygotowała wiele zabaw i gier ruchowych. Przede wszystkim jednak chcemy podziękować wspaniałym dzieciakom i ich wychowawcom (które tak licznie odpowiedziały na nasze zaproszenie) i sprawiły ze ten dzień był niezwykle udany i radosny.